Cumartesi, Kasım 25, 2023
GÜNDEMHAYAT BİLGİSİSAĞLIK

Koronavirüs: Eczanelerden maske dağıtımı nasıl yapılıyor, hangi maske Covid-19’a karşı ne kadar etkili?

Koronavirüs (Covid-19) salgını devam ederken, bir yandan sağlık çalışanlarının en önemli koruyucu ekipmanlarından biri olan maskelerin tedarikindeki sıkıntılar, diğer yandan da halkın hastalıktan korunmasında ne kadar etkili olduğuna dair tartışmalar da yapılıyor.

Türkiye, Covid-19 salgınıyla mücadelede toplu alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getiren ülkeler arasına katıldı. Türkiye’de 20-65 yaş arasındakilere 10 gün için 5 maske verileceği ve maskelerin eczaneler üzerinden dağıtılacağı açıklandı. Maske alabilmek için TC kimlik numarası ve cep telefonu kullanarak gelen barkodun eczacıya gösterilmesi gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de bu hafta içinde maske kullanımıyla ilgili revize tavsiyelerini açıkladı. DSÖ, maskelerin takan kişinin bulunduğu ortamdaki diğer insanlara bulaşmayı engellemekte rol oynayabileceği ancak takan kişiyi koruduğuna dair bulgu olmadığını söyledi.

Farklı türleri bulunan yüz maskeleri farklı koruma düzeyi sağlıyor.

Yüz maskeleri kaç tür ve bunlar ne ölçüde koruma sağlıyor? Dünyada hangi standartlar uygulanıyor? Türkiye’de son dönemde popülerleşen “siyah nano maskeler” ne kadar etkili?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir